7.2.2025
13.2.2024
17.2.2023
7.2.2025
ZJISTĚTE, KDO OBHOSPODAŘUJE VÁŠ POZEMEK A JAK POSTUPOVAT PŘI JEDNÁNÍ S NÁJEMCI/PACHTÝŘI
V České republice vlastní zemědělskou půdu přes 3 miliony lidí, což znamená, že téměř každý třetí občan má nějaký pozemek. Mnoho vlastníků však na své půdě nehospodaří a pronajímá ji. Někteří dokonce ani nevědí, že pozemky vlastní. Pokud patříte mezi vlastníky, kteří svou půdu neobhospodařují, tento článek je určen právě vám. Probereme v něm nejčastější otázky týkající se vztahu mezi vlastníkem (pronajímatelem) a pachtýřem.
JAK ZJISTÍM, KDO OBHOSPODAŘUJE MŮJ POZEMEK?
Zjistit, kdo hospodaří na vašem pozemku, je snadné. Ve veřejném registru LPIS jsou vedeny veškeré informace o stavu pozemků. Tento registr najdete na webových stránkách Ministerstva zemědělství. Můžete také navštívit kterékoli pracoviště katastrálního úřadu, kde vám po předložení dokladu totožnosti vydají přehled všech nemovitostí, které vlastníte.
CO DĚLAT, KDYŽ NĚKDO OBHOSPODAŘUJE MŮJ POZEMEK BEZ SMLOUVY (NÁJEMNÍ/PACHTOVNÍ)?
Pokud někdo neoprávněně hospodaří na vašem pozemku bez nájemní/pachtovní smlouvy, máte jako vlastník právo požadovat vydání tzv. bezdůvodného obohacení. To obvykle odpovídá běžnému nájemnému za pozemek. Kontaktujte zemědělce a pokuste se dohodnout na podpisu nájemní/pachtovní smlouvy a uhrazení dlužného nájemného za období, kdy byl pozemek neoprávněně využíván. Pokud neuspějete, můžete se obrátit na soud.
JAK A KDY MOHU VYPOVĚDĚT NÁJEMNÍ/PACHTOVNÍ SMLOUVU?
V případě, že nájemce/pachtýř neplní své povinnosti stanovené v nájemní/pachtovní smlouvě, nebo nejste spokojeni s tím, jak s pozemkem nakládá, můžete smlouvu vypovědět. V ideálním případě vyčkáte do řádného konce smlouvy. Pokud víte, že v nájmu/pachtu nebudete chtít pokračovat a blíží se konec smlouvy, informujte včas nájemce/pachtýře a požádejte ho o vyklizení a předání pozemku ve stanoveném termínu.
Smlouvu můžete vypovědět i mimořádně před vypršením její platnosti, například v případě, že nájemce/pachtýř závažně porušil smluvní podmínky nebo zákon. V takovém případě je vhodné kontaktovat právníka.
Pozor! Pachtovní rok má jiné vymezení než kalendářní rok? Pachtovní rok trvá od 1. 10. do 30. 9.
CO VŠE MOHU UPRAVIT V NÁJEMNÍ SMLOUVĚ A JAK SE VYHNOUT NEJČASTĚJŠÍM SPORŮM?
V nájemní/pachtovní smlouvě si můžete upravit téměř cokoliv, pokud to není v rozporu se zákonem nebo s dobrými mravy. Můžete také stanovit sankce za porušení podmínek smlouvy a uvést v ní ustanovení o zachování kvality půdy. Doporučujeme se seznámit se standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu.
JAK UZAVŘÍT NOVOU NÁJEMNÍ/PACHTOVNÍ SMLOUVU?
Pokud máte pozemky volné k užívání nebo se blíží konec stávající nájemní smlouvy, můžete je nabídnout zemědělcům v okolí. U větších pozemků (nad 5 ha) je pravděpodobnost nalezení nového nájemce vysoká. V takovém případě můžete oslovit zemědělce i ze vzdálenějších míst.
Poptávka po pronájmu půdy je stále vysoká, takže se nemusíte obávat ani v případě, že vlastníte menší pozemky. V takové situaci budete pravděpodobně jednat s jediným zemědělcem v okolí. Je vhodné oslovit nové nájemce zhruba půl roku před koncem stávající nájemní/pachtovní smlouvy.
CO ZOHLEDNIT PŘI STANOVENÍ VÝŠE NÁJEMNÉHO/PACHTOVNÉHO?
Výše nájemného/pachtovného závisí na mnoha faktorech. Obecně platí, že čím větší plochu pronajímáte, tím vyšší cenu za hektar můžete požadovat. Vliv na výši nájemného má i kvalita půdy a lokalita. Za ornou půdu se platí více než za trvalý travní porost. S určením ceny vám mohou pomoci průměrné výše nájemného ve vašem okolí.
Máte další otázky? Neváhejte se zeptat.
Zdroj: Půda v aukci